Zacznę od Pullipów, których przedstawicielem jest Emil (a właściwie był - zanim stał się hybrydą).
Pullip (kor. źdźbło trawy, młody liść) to rodzina kolekcjonerskich fashion doll powołana do życia przez koreańską kompanię Cheosang Cheonh i w 2003 r. wprowadzona na rynek przez JUN Planning of Japan. Prawdopodobnie twórcy lalki liczyli na to, że zyska ona powodzenie ze względu na podobieństwo do bardzo wówczas popularnej Neo Blythe, produkowanej przez firmę Takara. Porównajcie: Neo Blythe Nostalgic Pop i Pullip Wind (lipiec 2003 r.)
Podobnie jak BJD (ball-jointed dolls) Pullip mają artykułowane ciała o ruchomych stawach. Ruchome są również ich oczy – mogą je zamykać oraz patrzeć na boki dzięki dźwigienkom umieszczonym z tyłu głowy. Wymienne chipy umożliwiają zmianę koloru oczu.
Włosy Pullip nie są wszyte w skalp - lalki noszą peruki (wigi), które można odkleić i zastąpić innymi*.
Lalki mierzą ok.30 cm, z czego 7 cm stanowi nieproporcjonalnie duża głowa. Jest to bardzo istotne przy zakupie ubrań i wigów - trzeba pamiętać, że o ile ciało Pullip jest zbliżone rozmiarami do lalki BJD typu 1/6, to głowa odpowiada raczej typowi 1/3 ( 8-9 cali czyli ok. 22 cm).
Każda lalka otrzymuje imię, makijaż, uczesanie, strój oraz akcesoria, a do właściciela przybywa z wizytówką utrzymaną w stylu haiku.
Ród Pullip, pełnej wdzięku siedemnastolatki spod znaku Bliźniąt, bardzo szybko się rozrasta:
- w lutym 2004 r. u jej boku pojawił się pierwszy chłopak - dziewiętnastoletni Namu (kor. drzewo), wyższy od przyjaciółki o 4 cm,
- w 2006 r. wyparł go postawniejszy i starszy wiekiem (21 lat) rywal, Teayang (kor. słońce),
- w tym samym roku rodzina powiększyła się o Dal (kor. księżyc), trzynastoletnią siostrę Taeyanga (26,3 cm),
- w grudniu 2008 r. Dal zyskała przyjaciółkę-rówieśnicę w osobie Byul (kor. gwiazda),
- w 2011 r. przyszedł na świat Isul (kor. rosa) młodszy o dwa lata braciszek Pullip,
- wkrótce do rodziny dołączy kolejna para przyjaciół - Bada (kor. morze) i Ggot (kor. kwiat).
* Nie dotyczy to lalek posiadających pierwszy typ ciała (wyprodukowanych w 2003 r.), u których włosy były wszyte w górną (ruchomą) część głowy. Można je było wymienić tylko razem z tą częścią.
Dziękuję za wyjaśnienie. Jakoś nigdy nie miałam czasu, żeby poszukać tych informacji, a na pewno się przydają. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńCała przyjemność po mojej stronie:)
UsuńPostaram się w przyszłości dorzucić jakieś przydatne tutoriale.